Calendar of Classes

  • Classes in black are are FREE with the "PRO membership" 
  • Classes in blue (and black) are FREE with the "ELITE membership" 
  • Like us on Facebook for updates and happenings!

Click here to view class descriptions                                                                                                                                    Click here to Print Schedule

Data Elements: Classes.aspx
Times
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
Sunday
5:30am
Monday

BODYPUMP

Leah
Tuesday

CYCLE

Shari
Wednesday

TBC
Donald
Thursday

MAT PILATES

Staci
Friday

YOGA

Staci
Saturday
Sunday
7:30am
Monday

YOGA MIX

Jenn
Tuesday
Wednesday

YOGA MIX

Jenn
Thursday
Friday
Saturday

YOGA

Staci
Sunday
8:30am
Monday
Tuesday

MAT PILATES

Jenn
Wednesday

PUMP/CXWORX

Staci
Thursday

MAT PILATES

Jenn
Friday

BODYCOMBAT

Daryl
Saturday

BODYPUMP

Staci
Sunday
9:30am
Monday

BODYPUMP

Korinda
Tuesday

ZUMBA

Melissa
Wednesday

BODYCOMBAT

Melissa
Thursday

TBC

Shari
Friday
"Elite Class" BARRE

Jenn
Saturday

ZUMBA

Celine
Sunday
9:30am
Monday
Tuesday
"Elite Class" 50:10

Shari
Wednesday
Thursday
Friday
"Elite Class" TRX

Korinda
Saturday
Sunday
10:30am
Monday

ZUMBA

Celine
Tuesday

"Elite Class" BARRE

Shari
Wednesday

BODYPUMP

Korinda
Thursday

CYCLE

Shari
Friday

YOGA MIX

Jenn
Saturday

STRENGTH & STRETCH

Celine
Sunday
10:30am
Monday

"Elite Class" TRX

Korinda
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
Sunday
11:30am
Monday

ACTIVE AGING MUSCULAR ENDURANCE
Celine
Tuesday

ACTIVE AGING YOGA & RESTORATIVE STRETCH
Jenn
Wednesday

ACTIVE AGING STRENGTH CIRCUIT
Staci
Thursday

ZUMBA GOLD

Celine
Friday

RESTORATIVE STRETCH
Jenn
Saturday
Sunday
4:30pm
Monday

MAT PILATES

Staci
Tuesday

CYCLE/CORE

Korinda
Wednesday

"Elite Class" BARRE

Jenn
Thursday

BODYCOMBAT

Melissa
Friday
Saturday
Sunday
5:30pm
Monday

BODYPUMP

Staci
Tuesday

BODYCOMBAT

Daryl
Wednesday

ZUMBA

Melissa
Thursday

"Elite Class" BARRE

Jenn
Friday


Kirsten
Saturday
Sunday
5:30pm
Monday
"Elite Class" 50:10

Donald
Tuesday
Wednesday
"Elite Class" 50:10

Donald
Thursday
Friday
Saturday
Sunday
6:30pm
Monday
ZUMBA
Dory
Tuesday

YOGA

Staci
Wednesday

TBC

Melissa
Thursday

BEGINNERS YOGA & RESTORATIVE STRETCH
Jenn
Friday
Saturday
Sunday
6:30pm
Monday
Tuesday
"Elite Class" TRX
Amanda
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
Sunday

Staffed Hours*

Mon - Fri 5:00a - 9:00p
Saturday 7:00a - 5:00p
Sunday 8:00a - 3:00p

*24/7 access membership available
during non-staffed hours

Kids Room Hours

Mon - Fri (AM) 8:00a - 1:00p
Mon - Fri (PM) 4:00p - 8:00p
Saturday 8:00a - 1:00p
Sunday Closed

Contact Us

1859 Main Street # 103
Ferndale, WA 98248
360-318-7506
info@lockerroomfitness.com